Bergþóra Snæbjörnsdóttir: Oběti, pachatelé, pachatelé, oběti & Jiří H. Krchovský, Lucie Vopálenská: Báseň a pravda (o smrti)
–Island/ČeskoBergþóra Snæbjörnsdóttir
Narozena 1985, na Islandské univerzitě vystudovala psychologii a tvůrčí psaní. V roce 2011 spoluzaložila (s Rakel McMahonovou) umělecké duo Wunderkind Collective. Ve svých performancích pojednávají směšné a absurdní stránky lidské existence. Po básnických sbírkách Daloon dagar (2011, Daloonovy dny) a Flórida (2017, Florida), která byla nominovaná na Islandskou literární cenu, vydala svůj první román, Svínshöfuð (2019, Prasečí hlava). V košatém příběhu několika generací spojuje Island a Čínu, druhou světovou válku a současnost, oběti a pachatele. „Máme tendenci rozlišovat lidi na pachatele a oběti, ale většinou jsme všichni stejně tak pachatelé, jako oběti,“ říká.
&
J. H. Krchovský, Lucie Vopálenská
Klasik českého literárně-hudebního undergroundu společně s výraznou tváří porevoluční kulturní, společenské i politické žurnalistiky. Oba narozeni v Praze, on v dubnu 1960, celý život na volné noze; ona v březnu 1972, pět let strávila na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy, poté v různých redakcích televize a rozhlasu, kde působí na stanici ČRo Plus dodnes. Krchovský shrnul to podstatné ze svého díla do svazku Básně (1998), doprovozeného řadou menších knížek poezie a prózy (například Jakoby, 2020). Vopálenská je (spolu s Michalem Plzákem) autorkou monumentální knihy rozhovorů Pro smrt uděláno: živé rozhovory o posledních věcech (2021), v níž právě J.H.K. je jedním z vyzpovídaných.
&
Večerem provází ...